Přírodní park Jonsdorfer Felsenstadt (D)
Jedna pochmurná listopadová sobota mě provázela při návštěvě přírodního parku Jonsdorfer Felsenstadt v Sasku. Jedná se o nenáročný výlet, který bych charakterizoval, jako výlet pro rodiny s dětmi :) Dá se nachodit celkem dost, celý park a jeho přilehlé skalní okolí je solidně propleteno několika cestami. Já zvolil trasu dlouhou 8 kilometrů s převýšením 360 metrů nahoru a stejně i dolů, takže opravdu nenáročná procházka pro každého.
Autem jsem dojel na konec silnice do Dolní Světlé, kde je celkem velké parkoviště. Z něj se jde přibližně kilometr do kopce po zelené turistické značce. Těsně před česko-německými hranicemi se odbočí doleva do lesa a cesta pokračuje okolo Krkavčích kamenů a bývalého hostince Rabenstein, který v roce 1960 vyhořel a od té doby chátral, až z něj zbyly jen kamenné schody a pobořené zdivo. Přímo na hranicích u skály Falkenstein odbočíte na červenou německou turistickou cestu. Jedná se o hřebenovku, která vás přivede až pod kopec s romantickým názvem Kleiner Mehlsack, tedy volně do češtiny přeložen k Malému pytlíku na mouku. Zde se dostanete na nejvyšší místo této trasy, tedy 606 m.n.m.
Pokračujete po červené až k rozcestí k bývalému dolu Schwarzes Loch (Černá díra) kde se do začátku 1. světové války těžil kámen na výrobu mlýnských kol. Já jsem se tam chtěl podívat, tak jsem dál pokračoval po zelená a průrvou ve skalách jsem se dostal k dolu i z něj.
Dále se pokračuje po zelené, která krátce vede současně s červenou, ale u Steenbruch Schnmiede (bývalá dílna na broušení mlýnských kamenů, která byla postavená v roce 1825) pokračujte po zelené. Projdete okolo vyhlídky Carols Felsen (Karolínina skála), dalšího zaniklého dolu Bär Bärloch (Medvědí brloh) a skalní stěnou Bärwandkopf (Medvědí hlavy), pod kterými se vydáte doleva po modré až do městečka Kurort Jonsdorf, kde se můžete v parádním hostinci Gondelfahrt posilnit.
Cestu zpět
do ČR jsem zvolil po modré, tedy výstupem na vyhlídku Nonnenfelsen (Jeptišky - 537 m.n.m.), která je v bezprostřední
blízkosti stejnojmenného hostince, mimo léto bohužel zavřeného. Z tohoto místa
máte dvě možnosti, tu lehčí, kterou jsem zvolil já, jít po zelené, tedy po schodech
vytesaných v 19. století do skalní průrvy, nebo tu těžší, a sice po
ferratě Zadrátovaná jeptiška, která je sice hodnocená s lehkou obtížností,
jako cvičná a přípravná pro alpské cesty, ale k této cestě je povinná
horolezecká výbava. Zelená turistická cesta vás zavede zpět na hranice, odkud
seběhnete zpět na parkoviště.
Délka cesty 8 km (převýšení 360 m)
Trasa cesty na mapy.cz